Trophy Winners Archive

Board Of Directors

2011

Ellen Cuty                   

2012

Judy Decker, Mary Ehlers, Theresa Pisacreta

2013

Suzanne Schatz

2014

Phillis MacDonald

2015

Hyun Sook Kang

2016

Theresa Pisacreta

Lann Trophy Winners

1974

Mrs Jack Champbliss                        

1975

Mrs Walter Cooperstein                      

1976

Cindy Ferro                                

1977

Mrs Walter Cooperstein                      

1978

Christine Desch                             

1979

Mrs Edward Probert                         

1980

Lise Anne Russell                           

1981

Mrs Walter Cooperstein                      

1982

Adrienne Gilmartin                          

1983

Judy Cooperstein                            

1984

Margaret Platt                              

1985

Ann Probert                                

1985

Lee Ann Vogel                             

1986

Barbara Young                             

1987

Helen Aitken                               

1987

Debbie Jamgochian                          

1987

Barbara Young                             

1988

Jean Bartholomew                          

1989

Elizabeth J Rogers                          

1990

Margaret Platt                              

1991

Ann Probert                                

1991

Gail Flanagan                              

1992

Gail Flanagan                              

1993

Ann Enstine                               

1994

Ann Enstine                               

1995

Sherry Herman                             

1996

Diana D’Alessio                            

1996

Gail Flanagan                              

1997

Sherry Herman                             

1997

Gail Flanagan                              

1997

Sherry Herman                             

1998

Kate Fisher                                

1999

Michelle Stelben                            

2000

Mary Eichhorn                             

2001

Sherry Herman                             

2002

Megan Grehan                              

2003

Sherry Herman                             

2004

Gail Flanagan                              

2005

Megan Grehan                              

2006

KC Maloney                               

2007

Megan Grehan                              

2008

Barbara Israel                              

2009

Sherry Herman

2010

Eliza Breed

2011

Faith Garcia

2012

Ellen Oswald

2013

Ellen Oswald

2014

Dani Mullin & Katie Renoff

2015

Dani Mullin & Caroline Araskog

2016

Caroline Hodge

Match Play Champions

1900 – Morris County

Miss Genevieve Hecker

1901 – Nassau

Miss Genevieve Hecker

1902 – Essex County

Mrs Edward A Manice

1903 – Richmond County

Mrs Edward A Manice

1904 – Apawamis

Mrs Edward A Manice

1905 – Baltusrol

Mrs Charles T Stout (Genevieve Hecker)

1906 – Englewood

Mrs Charles T Stout

1907 – Knollwood

Miss GM Bishop

1908 – Essex County

Miss GM Bishop

1909 – Nassau

Miss Julia R Mix

1910 – Montclair

Miss Lillian H Hyde

1911 – Scarsdale

Miss Lillian H Hyde

1912 – Englewood

Mrs Victor M Earle

1913 – Nassau

Miss Marion Hollins

1914 – Essex County

Miss Lillian H Hyde

1915 – Sleepy Hollow

Miss Lillian H Hyde

1916 – Baltusrol

Mrs Quentin F Feitner                                           

1917 – Piping Rock

Mrs William A Gavin

1918

World War I — Not Held

1919 – Arcola

Miss Marion Hollins

1920 – Greenwich

Mrs Quentin F Feitner

1921 – Nassau

Mrs William A Gavin

1922 – Morris County

Miss Alexa Stirling

1923 – Westchester

Miss Alexa Stirling

1924 – Cherry Valley

Miss Marion Hollins

1925 – Baltusrol

Miss Marie R Jenney

1926 – Westchester

Miss Maureen Orcutt

1927 – Engineers

Miss Maureen Orcutt

1928 – Baltusrol

Miss Maureen Orcutt

1929 – Greenwich

Miss Maureen Orcutt

1930 – Engineers

Miss Martha Parker

1931 – Montclair

Miss Helen Hicks

1932 – Century

Miss Martha Parker

1933 – Cherry Valley

Miss Helen Hicks

1934 – Ridgewood

Miss Maureen Orcutt

1935 – Apawamis

Mrs Jonathan Thorne

1936 – Seawane

Mrs HH Dietrich

1937 – Upper Montclair

Mrs Marion Turpie

1938 – Century

Miss Maureen Orcutt

1939 – Cherry Valley

Mrs Harry McNaughton

1940 – Montclair

Miss Maureen Orcutt

1941 – Quaker Ridge

Mrs Charles Leichner

1942 – Lakeville

Mrs Reinert Torgerson

1943

World War II — Not Held

1944

 World War II — Not Held

1945

World War II — Not Held

1946 – Ridgewood

Miss Maureen Orcutt

1947 – Century

Miss Laddie Irwin

1948 – Nassau

Mrs Mortimer May

1949 – Hackensack

Mrs Reinert Torgerson

1950 – Sleepy Hollow

Mrs Reinert Torgerson

1951 – Cherry Valley

Miss Peggy Mackie

1952 – Ridgewood

Mrs Marge Mason

1953 – Glen Oaks

Miss Rosalind Swift

1954 – Inwood

Mrs Sophie Untermeyer

1955 – Ridgewood

Mrs Philip Cudone

1956 – Old Oaks

Miss Judy Frank

1957 – Glen Head

Miss Judy Frank

1958 – White Beeches

Miss Judy Frank

1959 – Sunningdale

Miss Maureen Orcutt

1960 – St. George’s

Mrs Marge Mason

1961 – Montclair

Mrs Philip Cudone

1962 – Apawamis

Mrs Walter Cooperstein

1963 – Old Westbury

Mrs Philip Cudone

1964 – Baltusrol

Mrs Philip Cudone

1965 – Elmwood

Mrs Philip Cudone

1966 – Meadow Brook

Mrs Albert Bower

1967 – Somerset Hills

Mrs Pat Cici

1968 – Brae Burn

Miss Maureen Orcutt

1969 – St. George’s

Mrs Thorne Dempsey

1970 – Essex Fells

Mrs A Sherburne Hart

1971 – Stanwich

Mrs William Tracy

1972 – The Creek

Mrs Austin Straub

1973 – Essex County

Mrs Walter Cooperstein

1974 – Century

Mrs Albert Bower

1975 – Meadow Brook

Mrs Thomas Israel

1976 – Canoe Brook

Mrs Albert Bower

1977 – Metropolis

Mrs Walter Cooperstein

1978 – Cold Spring

Miss Christine Desch

1979 – Mountain Ridge

Miss Colleen Binkiewicz

1980 – Apawamis

Mrs Albert Bower

1981 – Huntington Crescent

Miss Amanda Presto

1982 – Baltusrol

Miss Barbara Jones

1983 – Century

Miss Colleen Binkiewicz

1984 – Old Westbury

Miss Lee Steffens

1985 – Canoe Brook

Mrs Edward Probert

1986 – Elmwood

Miss Jean Bartholomew

1987 – Cherry Valley

Miss Sue Wolf

1988 – Somerset Hills

Miss Karen Noble

1989 – Bonnie Briar

Miss Karen Noble

1990 – Fresh Meadow

Miss Karen Noble

1991 – Montclair

Miss Karen Durkin

1992 – C.C. of Darien

Miss Deborah Doniger

1993 – St. George’s

Miss Lee Ann Vogel

1994 – Knickerbocker

Helen Aitken

1995 – Ridgeway

Diana D’Alessio

1996 – Cherry Valley

Diana D’Alessio

1997 – North Jersey

Sherry Herman

1998 – Woodway

Gail Flanagan

1999 – Shinnecock Hills

Sherry Herman

2000 – Morris County

Lee Ann Vogel

2001 – Burning Tree

Katie Allison

2002 – Meadowbrook

Sherry Herman

2003 – Fairmount

Adrienne MacLean

2004 – Metropolis

Sherry Herman

2005 – Seawane

Cheryl Brayman

2006 – Edgewood

Sheila Torgan

2007 – Tuxedo

Sheila Torgan

2008 – North Shore

Susan DeKalb

2009 – Baltusrol

Sherry Herman

2010 – Woodway

Susan DeKalb

2011 – Glen Oaks

Phoebe Timpson

2012 – Trump – Colts Neck

Frances Gacos

2013 – Quaker Ridge

Ellen Oswald
2014 – North Shore

Ellen Oswald

2015 – Canoe Brook

Liliana Ruiz-Munoz

2016 – Woodway

Michelle Stelben-Murphy

2017 – Old Westbury

Liliana Ruiz-Munoz
Stroke Play Champions

1978

Mrs Albert Bower

1979

Miss Colleen Binkiewicz

1980

Mrs Edward Probert

1981

Mrs Edward Probert

1982

Miss Barbara Jones

1983

Miss Colleen Binkiewicz

1984

Mrs Edward Probert

1985

Mrs Edward Probert

1986

Miss Margaret Platt

1987

Mrs Jack Schnoll

1988

Miss Jean Bartholomew

1989

Miss Karen Noble

1990

Miss Margaret Platt

1991

Miss Gail Flanagan

1992

Miss Gail Flanagan

1993

Miss Debbie Doniger

1994

Diana D’Alessio

1995

Gail Flanagan

1996

Lisa Griffin

1997

Gail Flanagan

1998

Adrienne Gill

1999

Michelle Stelben

2000

Sherry Herman

2001

Sherry Herman

2002

Sherry Herman

2003

Katie Allison

2004

Gail Flanagan

2005

Laura Algiero

2006

KC Maloney

2007

Kristin Wetzel

2008

Laura Algiero

2009

Dani Mullin

2010

Laura Algiero

2011

Denise Martorana

2012

Phoebe Timpson

2013

Ellen Oswald

2014

Dani Mullin

2015

Dani Mullin

2016

Ina Kim

2017

Ina Kim
Team Matches Interdistrict Winners

1947

 Piping Rock, Long Island

1948

 Baltusrol, New Jersey

1949

 Ridgewood, New Jersey

1950

 Somerset Hills, New Jersey

1951

 Inwood, Long Island

1952

 The Creek, Long Island

1953

 Ridgewood, New Jersey

1954

 Century, Westchester/Connecticut

1955

 Apawamis, Westchester/Connecticut

1956

 Montclair, New Jersey

1957

 Meadow Brook, Long Island

1958

 Round Hill, Westchester/Connecticut

1959

 Meadow Brook, Long Island

1960

 Apawamis, Westchester/Connecticut

1961

 Apawamis, Westchester/Connecticut

1962

 Apawamis, Westchester/Connecticut

1963

 Piping Rock, Long Island

1964

 Montclair, New Jersey

1965

 Montclair, New Jersey

1966

 Apawamis, Westchester/Connecticut

1967

 Round Hill, Westchester/Connecticut

1968

 Piping Rock, Long Island

1969

 Somerset Hills, New Jersey

1970

 Somerset Hills, New Jersey

1971

 Piping Rock, Long Island

1972

 Apawamis, Westchester/Connecticut

1973

 Piping Rock, Long Island

1974

 Piping Rock, Long Island

1975

 Apawamis, Westchester/Connecticut

1976

 Stanwich, Westchester/Connecticut

1977

 Westchester, Westchester/Connecticut

1978

 Somerset Hills, New Jersey

1979

 Piping Rock, Long Island

1980

 Somerset Hills, New Jersey

1981

 Somerset Hills, New Jersey

1982

 Piping Rock, Long Island

1983

 Piping Rock, Long Island

1984

 Piping Rock, Long Island

1985

 Piping Rock, Long Island

1986

 Innis Arden, Westchester/Connecticut

1987

 Stanwich, Westchester/Connecticut

1988

 Innis Arden, Westchester/Connecticut

1989

 Piping Rock, Long Island

1990

 Round Hill, Westchester/Connecticut

1991

 Wee Burn, Westchester/Connecticut

1992

 Piping Rock, Long Island

1993

 Piping Rock, Long Island

1994

 Piping Rock, Long Island

1995

 Piping Rock, Long Island

1996

 Montclair, New Jersey

1997

 Montclair, New Jersey

1998

 Meadow Brook, Long Island

1999

 Glen Oaks, Long Island

2000

 Meadow Brook, Long Island

2001

 Somerset Hills, New Jersey

2002

 Meadow Brook, Long Island

2003

 Meadow Brook, Long Island

2004

 Meadow Brook, Long Island

2005

 Montclair, New Jersey

2006

 Meadow Brook, Long Island

2007

 Montclair, New Jersey

2008

Woodway, Westchester/Connecticut

2009

Woodway, Westchester/Connecticut

2010

Montclair, New Jersey

2011

Montclair, New Jersey

2012

Meadow Brook, Long Island

2013

Somerset Hills, New Jersey

2014

Meadow Brook, Long Island

2015

Meadow Brook, Long Island

2016

Meadow Brook, Long Island

2017

Meadow Brook, Long Island

The Judy Bell Award
1998 Ann Beard
1999 Maureen Orcutt
2000 Renaissance Junior Golf
2001 Lois McTurk
2002 Ann Probert
2003 Rosemary Mankiewicz
2004 Phyllis Schofield
2005 Dot Paluck
2006 Brigid Shanley Lamb
2007 White Beeches Golf & Country Club
2008 Carolyn Cudone
2009 Gerri Scarpa
2010 Inwood Country Club
2011 Westchester Country Club
2012 Helen Stovell
2013 MGA & NJSGA
2014 Missy Crisp
2015 Kathy Dennis
2016 Coleen Luker

Click here to open in new window

Player of the Year

1994

Diana D’Alessio                            

1995

Diana D’Alessio                            

1996

Lisa Griffin                                

1997

Sherry Herman                             

1998

Donna Young                              

1999

Sherry Herman                             

2000

Sherry Herman                             

2001

Sherry Herman                             

2002

Adrienne MacLean                          

2003

Adrienne MacLean                          

2004

Gail Flanagan                              

2005

Cheryl Brayman                            

2006

Gail Flanagan                              

2007

Sheila Torgan                              

2008

Susan DeKalb                              

2009

Becky Montgelas

2010

Cheryl Brayman                            

2011

Phoebe Timpson

2012

Frances Gacos

2013

Ellen Oswald

2014

Laura Algerio

2015

Dani Mullin

2016

Denise Martorana