Match Play Champions 1900-2013

Match Play Championship Trophy

1900 - Morris County

Miss Genevieve Hecker

1901 - Nassau

Miss Genevieve Hecker

1902 - Essex County

Mrs Edward A Manice

1903 - Richmond County

Mrs Edward A Manice

1904 - Apawamis

Mrs Edward A Manice

1905 - Baltusrol

Mrs Charles T Stout (Genevieve Hecker)

1906 - Englewood

Mrs Charles T Stout

1907 - Knollwood

Miss GM Bishop

1908 - Essex County

Miss GM Bishop

1909 - Nassau

Miss Julia R Mix

1910 - Montclair

Miss Lillian H Hyde

1911 - Scarsdale

Miss Lillian H Hyde

1912 - Englewood

Mrs Victor M Earle

1913 - Nassau

Miss Marion Hollins

1914 - Essex County

Miss Lillian H Hyde

1915 - Sleepy Hollow

Miss Lillian H Hyde

1916 - Baltusrol

Mrs Quentin F Feitner                                           

1917 – Piping Rock

Mrs William A Gavin

1918

World War I — Not Held

1919 – Arcola

Miss Marion Hollins

1920 – Greenwich

Mrs Quentin F Feitner

1921 – Nassau

Mrs William A Gavin

1922 – Morris County

Miss Alexa Stirling

1923 – Westchester Biltmore

Miss Alexa Stirling

1924 – Cherry Valley

Miss Marion Hollins

1925 – Baltusrol

Miss Marie R Jenney

1926 – Westchester Biltmore

Miss Maureen Orcutt

1927 – Engineers

Miss Maureen Orcutt

1928 – Baltusrol

Miss Maureen Orcutt

1929 – Greenwich

Miss Maureen Orcutt

1930 – Engineers

Miss Martha Parker

1931 – Montclair

Miss Helen Hicks

1932 – Century

Miss Martha Parker

1933 – Cherry Valley

Miss Helen Hicks

1934 – Ridgewood

Miss Maureen Orcutt

1935 – Apawamis

Mrs Jonathan Thorne

1936 – Seawane

Mrs HH Dietrich

1937 – Upper Montclair

Mrs Marion Turpie

1938 – Century

Miss Maureen Orcutt

1939 – Cherry Valley

Mrs Harry McNaughton

1940 – Montclair

Miss Maureen Orcutt

1941 – Quaker Ridge

Mrs Charles Leichner

1942 – Lakeville

Mrs Reinert Torgerson

1943

World War II — Not Held

1944

 World War II — Not Held

1945

World War II — Not Held

1946 – Ridgewood

Miss Maureen Orcutt

1947 – Century

Miss Laddie Irwin

1948 - Nassau

Mrs Mortimer May

1949 – Hackensack

Mrs Reinert Torgerson

1950 – Sleepy Hollow

Mrs Reinert Torgerson

1951 – Cherry Valley

Miss Peggy Mackie

1952 – Ridgewood

Mrs Marge Mason

1953 – Glen Oaks

Miss Rosalind Swift

1954 – Inwood

Mrs Sophie Untermeyer

1955 – Ridgewood

Mrs Philip Cudone

1956 – Old Oaks

Miss Judy Frank

1957 – Glen Head

Miss Judy Frank

1958 – White Beeches

Miss Judy Frank

1959 – Sunningdale

Miss Maureen Orcutt

1960 – St. George’s

Mrs Marge Mason

1961 – Montclair

Mrs Philip Cudone

1962 – Apawamis

Mrs Walter Cooperstein

1963 – Old Westbury

Mrs Philip Cudone

1964 – Baltusrol

Mrs Philip Cudone

1965 – Elmwood

Mrs Philip Cudone

1966 – Meadow Brook

Mrs Albert Bower

1967 – Somerset Hills

Mrs Pat Cici

1968 – Brae Burn

Miss Maureen Orcutt

1969 – St. George’s

Mrs Thorne Dempsey

1970 – Essex Fells

Mrs A Sherburne Hart

1971 – Stanwich

Mrs William Tracy

1972 – The Creek

Mrs Austin Straub

1973 – Essex County

Mrs Walter Cooperstein

1974 – Century

Mrs Albert Bower

1975 – Meadow Brook

Mrs Thomas Israel

1976 – Canoe Brook

Mrs Albert Bower

1977 – Metropolis

Mrs Walter Cooperstein

1978 – Cold Spring

Miss Christine Desch

1979 – Mountain Ridge

Miss Colleen Binkiewicz

1980 – Apawamis

Mrs Albert Bower

1981 – Huntington Crescent

Miss Amanda Presto

1982 – Baltusrol

Miss Barbara Jones

1983 – Century

Miss Colleen Binkiewicz

1984 – Old Westbury

Miss Lee Steffens

1985 – Canoe Brook

Mrs Edward Probert

1986 – Elmwood

Miss Jean Bartholomew

1987 – Cherry Valley

Miss Sue Wolf

1988 – Somerset Hills

Miss Karen Noble

1989 – Bonnie Briar

Miss Karen Noble

1990 – Fresh Meadow

Miss Karen Noble

1991 – Montclair

Miss Karen Durkin

1992 – C.C. of Darien

Miss Deborah Doniger

1993 – St. George’s

Miss Lee Ann Vogel

1994 – Knickerbocker

Helen Aitken

1995 – Ridgeway

Diana D’Alessio

1996 – Cherry Valley

Diana D’Alessio

1997 – North Jersey

Sherry Herman

1998 – Woodway

Gail Flanagan

1999 – Shinnecock Hills

Sherry Herman

2000 – Morris County

Lee Ann Vogel

2001 – Burning Tree

Katie Allison

2002 – Meadowbrook

Sherry Herman

2003 – Fairmount

Adrienne MacLean

2004 – Metropolis

Sherry Herman

2005 – Seawane

Cheryl Brayman

2006 – Edgewood

Sheila Torgan

2007 – Tuxedo

Sheila Torgan

2008 – North Shore

Susan DeKalb

2009 – Baltusrol

Sherry Herman

2010 – Woodway

Susan DeKalb

2011 – Glen Oaks

Phoebe Timpson

2012 – Trump - Colts Neck

Frances Gacos

2013 – Quaker Ridge

Ellen Oswald